Kies nú voor een abonnement met korting Word abonnee
Abonneer nú met korting Word abonnee
  1. Nieuws

    Belangrijke dag voor DAB+: RDI geeft nieuwe uitzendvergunningen uit

    Commerciële partijen kunnen vanaf vandaag online een uitzendvergunning aanvragen voor lokale DAB+ uitzending.
    Jarco Kriek
    15 januari 2026
    comments 0
    Belangrijke dag voor DAB+: RDI geeft nieuwe uitzendvergunningen uit

    De vergunningaanvraag kan vanaf vandaag worden ingediend bij de Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI). De toezichthouder heeft na de eerste uitgifteronde aan publieke en commerciële lokale omroepen nog 784 uitzendvergunningen in de aanbieding. Deze zullen worden verdeeld op basis van de binnenkomst van de aanvragen. Vooral rond grotere steden als Den Haag, Amsterdam en Rotterdam bestaat de kans dat er meer aanvragen zijn dan er overgebleven ruimte is op de lokale mux. In de andere delen van Nederland is het animo voor lokale DAB+ tot nu niet heel groot geweest. En zijn er nog veel DAB+ uitzendvergunningen te vergeven.

     

    Allotments

    Nederland is verdeeld in 57 gebieden (allotments) waarbinnen publieke en commerciële lokale omroepen hun uitzendingen via de ether kunnen verspreiden. Door zenderoptimalisatie zijn de lokale zenders in een groter gebied te ontvangen. Dit is vooral voor commerciële partijen van groot belang om een gezonde exploitatie te kunnen voeren. Dit kunnen deze commerciële partijen versterken door tot maximaal drie uitzendvergunningen voor tegelijk uitgezonden programma aan te vragen. De allotments die aan deze uitzendvergunningen zijn gekoppeld moeten wel aan elkaar grenzen. Commerciële partijen mogen meerdere uitzendvergunningen aanvragen. De uitgezonden programma’s moeten dan structureel afwijken van elkaar. De wens van diverse commerciële lokale omroepen - hetzelfde programma uitzenden op meer dan drie allotments zonder verplichting tot grensbaarheid - werd niet gehonoreerd.

     

    Meer zenders

    De nieuwe vergunningsuitgifte is een belangrijke stap voor meer legale mogelijkheden voor radiozenders om via de ether te kunnen uitzenden. De realiteit is wel dat in de afgelopen periode meerdere zenders hun DAB+ distributie hebben gestaakt omdat de exploitatie financieel niet langer draagbaar was. Dit kan in de toekomst echter verbeteren omdat aan verdere zenderoptimalisatie moet worden voldaan. RDI verplicht bij de uitzendvergunningen tot 1 september een minimale dekking van 60 procent buiten de woning en 50 procent binnenshuis. Na september wordt dit verhoogd naar 90 procent outdoor en 75 procent indoor. Overigens zijn er al diverse lokale allotments die op dit moment al aan deze hogere dekking voldoen.

    DAB+radiodigitaalRDItoezichthouder

    Reacties