Kies nú voor een abonnement met korting Word abonnee
Abonneer nú met korting Word abonnee
  1. Nieuws

    Beleid van eigenaren zet Ziggo schaakmat in strijd met glasvezel

    Kabelaanbieder Ziggo zit in een dal en verliest klanten. Ondanks een lichte verbetering is het einde van het abonneeverlies nog niet in zicht.
    Jarco Kriek
    16 november 2025
    comments 15
    Beleid van eigenaren zet Ziggo schaakmat in strijd met glasvezel
    Foto Getty Images

    Dat Ziggo de weg naar boven in het diepe dal heeft gevonden, betekent niet dat het lek boven is. Natuurlijk is het verlies van 18.500 abonnees in het afgelopen kwartaal de helft minder dan in eerdere kwartaken door VodafoneZiggo werd gemeld. Maar Ziggo heeft desondanks nog een lange weg te gaan naar een situatie waarin geen abonnees meer verloren worden. De vraag is zelfs of dit punt ooit bereikt gaat worden zonder dat het aantal abonnees onder de grens van drie miljoen is beland.

     

    Beleid

    Een minder rooskleurig vooruitzicht. Maar het zijn de aandeelhouders van eigenaar VodafoneZiggo die Ziggo in deze minder comfortabele positie hebben gemanoeuvreerd. Vodafone Group en Liberty Global legden de focus meer op het innen van dividend uit het belang binnen VodafoneZiggo dan investeren in nieuwe technieken. Zo miste Ziggo de boot die glasvezel heet volledig en verdween de voorsprong die het kabelbedrijf had op de vaste markt op providers als KPN, Odido en Delta. Ziggo loopt hierdoor nu achter de feiten aan, met aanhoudend abonneeverlies tot gevolg.

     

    Schuld

    Dat abonneeverlies is vanwege meerdere redenen niet snel om te draaien. Daarbij speelt de schuldenlast van VodafoneZiggo een rol. Het bedrijf heeft zo’n 12 miljard euro schuld op de balans staan. Dit betekent dat het bedrijf naar alle waarschijnlijkheid een hogere schuld heeft dat het bij een verkoop waard is. Dit heeft dan weer gevolgen voor de concurrentiepositie.

     

    Prijs

    Dat Ziggo technisch is ingehaald door glasvezel is niet het allergrootste probleem. De internetsnelheid die Ziggo ondanks de technische achterstand kan leveren, is ruim voldoende voor verreweg de meeste consumenten. Al mag VodafoneZiggo zeker enige arrogantie van zich afwerpen door uit mond van de abonnees te willen praten door te stellen dat de huidige uploadsnelheid voldoende voor hen is. Ziggo heeft zelfs met het televisie een duidelijke kwalitatieve voorspong op de grote landelijke concurrenten. Maar als consumenten moeten kiezen tussen het technisch nieuwere en superieure glasvezel en een oudere maar nog goed werkende coaxkabel terwijl de prijs gelijk of bij glasvezel soms zelfs nog lager is... dan is voor veel consumenten glasvezel de winnaar.

     

    Plafond

    Het concurreren op prijs kan er voor zorgen dat Ziggo minder abonnees verliest en mogelijk zelfs het tij kan keren. Maar lagere prijzen zijn voor Ziggo moeilijk. Niet alleen om de gulzigheid van de aandeelhouders te kunnen blijven stillen. Door de schuldenlast moet VodafoneZiggo veel rente betalen. De renteafdracht is door het minder gunstige mondiale economische klimaat in de afgelopen jaren fors gestegen. Het gebruik van het coaxnetwerk zorgt ook voor extra kosten. In delen van het verzorgingsgebied zijn de kabels al meer dan 40 jaar oud en toe aan vervanging. Daarnaast zijn energiekosten van coax in de basis al hoger dan bij glasvezel. Om de abonnementsprijs voor consumenten en bedrijven aantrekkelijker te maken, moeten de aandeelhouders van VodafoneZiggo water bij wijn doen. Tot op heden is dit niet gebeurd.

    ZiggoVodafoneZiggointernetDOCSIScoaxglasvezelVodafone GroupLiberty Global

    Reacties