België luidt noodklok over populariteit illegale IPTV

De FOD Economie is half september samen met mediatoezichthouder CSA en de audiovisuele sector de campagne #PlayFair gestart. De reden is dat illegale IPTV steeds populairder wordt. Volgens Belgische media kijken ruim 650.000 huishoudens via en goedkoper maar illegaal abonnement. De jaarlijkse schade in België wordt geschat op 189 miljoen euro. Omgerekend naar het aantal Nederlandse huishoudens komt dit bij een gelijke percentage illegaal kijken op 1,05 miljoenuit.
Ruim tweeduizend sites geblokkeerd
De Economische Inspectie blokkeerde de afgelopen twee jaar 2.031 illegale websites. Met de campagne wil de overheid kijkers wijzen op de risico's. Aanbieders hebben vaak de namen, contactgegevens en betaalgegevens van hun klanten. Die gegevens worden misbruikt voor phishing en fraude. Ook zijn er banden met georganiseerde misdaad en witwaspraktijken, zo stelt de Belgische overheid.
Straffen in België
Wie illegale IPTV verkoopt, riskeert op grond van het Wetboek van Economisch Recht een celstraf tot vijf jaar en een geldboete tot 800.000 euro. Ook kunnen materiaal en websites in beslag worden genomen. Kijkers zijn in theorie ook strafbaar maar tot nu toe is – net als in Nederland - nog geen enkele kijker een boete of straf opgelegd. Wel werden na huiszoekingen bij aanbieders zo'n 115.000 illegale abonnees geïdentificeerd en in sommige gevallen ook aangeschreven.
Illegale IPTV in Nederland
Ook in Nederland is kijken via een illegale streamingdienst strafbaar sinds het Filmspeler-arrest van het Europese Hof van Justitie uit 2017. Kijkers worden in de praktijk dus niet strafrechtelijk vervolgd. Verkopers die door verkoop van abonnementen het auteursrecht schenden, riskeren volgens de Auteurswet maximaal vier jaar cel en een forse geldboete. Het grootste verschil zit in de handhaving. In België treedt de overheid zelf op met blokkades en campagnes. In Nederland ligt dat werk grotendeels bij Stichting BREIN. BREIN haalde dit jaar al 104 illegale IPTV-diensten offline, meer dan in 2024 en 2025 samen.





