Kies nú voor een abonnement met korting Word abonnee
Abonneer nú met korting Word abonnee
  1. Nieuws

    Belgische providers houden poot stijf: voetbalrechten minder waard, geen voetbalbelasting

    DAZN en de Pro League sluiten een akkoord tot 2030. Belgische providers hielden poot stijf en hielden de prijs laag.
    Jarco Kriek
    29 juli 2026
    comments 0
    Belgische providers houden poot stijf: voetbalrechten minder waard, geen voetbalbelasting
    Foto Getty Images

    De aanhoudende strijd om de Belgische voetbalrechten heeft een opvallende uitkomst gekregen. Rechtenhouder DAZN en de Pro League sloten deze week een akkoord dat loopt tot 2030, waarmee een einde komt aan het juridische conflict. Voor de Belgische kijker is dat goed nieuws: het profvoetbal keert terug bij Proximus, Telenet en Orange, en de kosten blijven beheersbaar. Maar vooral: niet iedere klant hoeft verplicht voor voetbal te betalen.

     

    DAZN moet water bij de wijn doen

    DAZN betaalt zo'n 84 miljoen euro per seizoen voor de rechten en wilde die investering terugverdienen via zijn eigen streamingdienst. De providers weigerden echter de dure voorwaarden te slikken, waardoor het voetbal vorig seizoen alleen via de DAZN-app te zien was. Door hun standvastigheid moest DAZN terug naar de onderhandelingstafel. Een abonnement kost nu 24,99 euro per maand. Een optionele sportkeuze die alleen wie voetbal wil, betaalt.

     

    Nederland kiest andere koers

    In Nederland pakt het tegenovergesteld uit. Daar behield ESPN de rechten tot 2030, tegen een fors gestegen prijs. Providers als Ziggo en DELTA verwerken die kosten voortaan standaard in het basispakket: 2,50 euro extra per maand, ongeacht of je voetbal kijkt. Dit boven een eerdere verplichte prijsverhoging van gelijke strekking enkele jaren geleden. Deze verplichte 'eredivisiebelasting' laat een grote meerderheid meebetalen aan sport waar zij nooit om vroeg. Waar de Belgische consument kan kiezen, betaalt de Nederlandse kijker gedwongen mee.

     

    Telenet houdt poot stijf

    Het is opvallend het verschil in keuzes tussen Telenet en VodafoneZiggo (Ziggo) te zien. Beide bedrijven gaan op in het nieuwe bedrijf Ziggo Group. In België was juist Telenet een van de providers de poot stijf hield. In Nederland was het juist VodafoneZiggo die voor Ziggo als eerste de handtekening onder een nieuwe overeenkomst voor de doorgifte van ESPN zette. En alle klanten met een tv-abonnement vanaf TV Start/TV Standaard verplicht 2,50 per maand laat betalen om de nieuwe rechtendeal te kunnen bekostigen.

    DAZNPro LeaguevoetbalrechtenESPNeredivisiebelastingProximusTelenetOrangeJupiler Pro Leaguestreaming

    Reacties

  1. Interview

    • *

      Daphne Bunskoek

      Los het op!

      Welke BN'er-koppels zijn de beste probleemoplossers? Die vraag staat centraal in Los het op!, een nieuw en tevens hilarisch spelprogramma met Daphne Bunskoek.
      Reacties0 reactie(s)

    Veronica Superguide