Kies nú voor een abonnement met korting Word abonnee
Abonneer nú met korting Word abonnee
  1. Nieuws

    DELTA ervaart nadeel coax: kabelschade door stroomstoring

    Piekspanning in Middelburg brandde transformatoren in het coaxnetwerk van DELTA door. Waarom glasvezel hier minder kwetsbaar is.
    Jarco Kriek
    10 september 2026
    comments 0
    DELTA ervaart nadeel coax: kabelschade door stroomstoring
    Foto Getty Images

    Een piekspanning in het elektriciteitsnet van Middelburg heeft 8 september niet alleen huishoudelijke apparatuur beschadigd maar ook onderdelen van het coaxnetwerk van DELTA getroffen. Het incident laat scherp zien waarom een kabelnetwerk kwetsbaarder is dan glasvezel.

     

    Doorgebrande transformatoren in wijkkasten

    Volgens Delta Fiber was geen sprake van een gewone stroomuitval maar van een uitzonderlijk hoge belasting van het elektriciteitsnet tijdens werkzaamheden. Daardoor konden apparaten in korte tijd sterk opwarmen en defect raken. Ook netwerkelementen van DELTA werden geraakt waaronder transformatoren die de apparatuur van stroom voorzien. Omdat niet alles automatisch opnieuw opstartte, controleerden monteurs handmatig ruim dertig locaties in Middelburg en omgeving. Bij meerdere wijkkasten bleken transformatoren te zijn doorgebrand. Netbeheerder Stedin heeft inmiddels bevestigd dat een menselijke fout tijdens werkzaamheden de oorzaak van de storing was. In de binnenstad raakten bij ondernemers onder meer airco’s, ovens, vriezers, lampen en deurbellen defect.

     

    Waarom glasvezel hier in het voordeel is

    Het verschil zit in de netwerkarchitectuur. Een coaxnetwerk is hybride. Dit betekent dat tussen de wijkcentrale en de woning actieve versterkers staan en voedingen in straat- en wijkkasten die allemaal netstroom nodig hebben. Elk van die punten kan bij overspanning beschadigd raken. Bovendien geleidt koper stroom waardoor een spanningspiek zich kan voortplanten richting modem en televisie. Glasvezel werkt met licht door glas. Dat medium geleidt geen elektriciteit en is daardoor ongevoelig voor overspanning, blikseminslag en storingen van buitenaf. In een passief glasvezelnetwerk staat de elektronica vooral in de wijkcentrale. Meestal met noodstroom. Alleen de modem in huis heeft dan nog een stopcontact nodig.

     

    En Ziggo?

    Ook in gebieden van VodafoneZiggo vielen de afgelopen periode diensten uit na stroomstoringen. Onder meer eerder in Gennep en Ottersum na een storing bij Enexis. Ziggo communiceert daarbij zelden over fysieke schade aan apparatuur in wijkkasten. Publieke meldingen daarover ontbreken, al sluit dat niet uit dat defecte versterkers later alsnog zijn vervangen.

    DELTADELTA FibercoaxglasvezelstroomstoringMiddelburgStedinZiggointernetnetwerkstoring

    Reacties

  1. Interview

    Veronica Superguide