Nieuwe groeistrategie RTL bundelt Videoland en RTL XL

RTL Nederland wil met de nieuwe vandaag openbaar gemaakte groeistrategie kijkers in het hoofd raken. Volgens CEO Sven Sauvé is gedegen onderzoek gedaan. "Door met onze abonnees te praten, weten we dat een grote wens is om één plek te hebben waar je alles kunt zien en waar veel aandacht is voor Nederlandse content. Dit jaar nog maken we de stap om al onze online activiteiten samen te voegen." Dit betekent direct een einde van de huidige zendergerichte aanpak. RTL wil in de toekomst Nederlanders in het hoofd raken met meer zelfontwikkelde en geproduceerde content. De nieuwe strategie heeft als doel een loyale fanbase op te bouwen voor alle merken van RTL in Nederland.
Videoland
Videoland groeit op dit moment harder dan het ooit heeft gedaan. RTL maakt geen abonneecijfers van de OTT-dienst bekend. Deze week meldde het wel een groei van veertig procent in het eerste kwartaal van dit jaar. Als de geschatte abonneecijfers van Telecompaper als leidraad gebruikt worden, betekent dit een stijging naar rond de 600.000 abonnees. Om nog meer Nederlanders aan Videoland te binden, investeert RTL de komende jaren tientallen miljoenen euro’s in Videoland. Het doel is om zowel lineair met de tv-zenders als online met Videoland als lokale speler de marktleider te worden. RTL moet de strategie wel veranderen omdat de inkomsten uit verkoop van lineaire reclamezendtijd fors en sneller dan verwacht teruglopen.
Abonnement
Voor kijkers betekent de samenvoeging van Videoland en RTL XL en de daarbij horende investeringen en groeistrategie dat meer content online beschikbaar komt. Maar aan dit voordeel hangt wel een prijskaartje. Om bijvoorbeeld eerder uitgezonden programma’s terug te kijken moet in de toekomst een abonnement op Videoland afgenomen worden. Men krijgt dan natuurlijk wel meer content binnen handbereik. Maar de vraag rijst of RTL na de kwalitatieve opwaardering van Videoland de huidige prijs van €8,99 gelijk houdt.
Ruud Hendriks
Eerder stelde media-ondernemer en één van de oprichters van RTL in Nederland Ruud Hendriks dat RTL alleen kans maakt om een goede plaats in het nieuwe veranderende medialandschap in Nederland te verwerven door Videoland een jaar gratis aan alle Nederlanders beschikbaar te stellen. Gelijktijdig moet RTL dan volgens Hendriks fors investeren in eigen en exclusieve content. Hendriks schat dat aan dit plan een prijskaartje van rond de honderd miljoen euro hangt. RTL lijkt nu dus wel de stap naar een forse investering voor de online activiteiten te maken. Het is nog maar de vraag of Videoland goedkoper of gratis voor de Nederlander beschikbaar komt.