Kies nú voor een abonnement met korting Word abonnee
Abonneer nú met korting Word abonnee
  1. Nieuws

    NPO en NOS beticht van oneerlijke concurrentie: veel subsidiegeld naar sportrechten

    De NOS geeft ruim 100 miljoen euro per jaar uit aan sport. Concurrenten spreken van een ongelijk speelveld met belastinggeld.
    Jarco Kriek
    24 augustus 2026
    comments 1
    NPO en NOS beticht van oneerlijke concurrentie: veel subsidiegeld naar sportrechten
    Foto Getty Images

    De publieke omroep ligt opnieuw onder vuur om zijn sportuitgaven. Uit een analyse van de NOS-jaarverslagen door RTL Nieuws uitgevoerd in 2023 blijkt dat de omroep tussen 2017 en 2022 in totaal 611 miljoen euro uitgaf aan het uitzenden van sportwedstrijden. Daarin zitten naast de uitzendrechten ook productie, apparatuur, personeel en inhuur. Alleen al aan uitzendrechten ging de afgelopen tien jaar ten minste 566 miljoen euro op, vooral aan de Olympische Spelen, voetbal, wielrennen en schaatsen. Sinds 2013 komt het totaal aan sportprogramma's volgens de berekening uit rond een miljard euro. In de periode na 2023 kocht NPO/NOS de meerjarige uitzendrechten van aansprekende sportevenementen als voetbal (wk inclusief kwalificatiewedstrijden tot en met WK 2030), Olympische Spelen (winter en zomer tot en met 2032), Tour de France wielrennen (tot en met 2030) en schaatsen (tot en met 2028).

     

    NOS houdt bedragen binnenskamers

    Wat de omroep per rechtenpakket betaalt, maakt de NOS niet openbaar. Een woordvoerder wijst op strategische overwegingen, vertrouwelijkheid en geheimhoudingsovereenkomsten bij biedingen. Openbaarmaking zou volgens de omroep juist marktverstorend werken.

     

    'De NOS gaat er met een factor twee overheen'

    Commerciële partijen zien dat anders. Rechtenman Chris Woerts van Talpa stelt dat de NOS een bod niet hoeft terug te verdienen, in tegenstelling tot RTL of SBS. Volgens hem gaat de publieke omroep er standaard fors overheen. Hij noemt als voorbeeld de kwalificatieduels van het Nederlands elftal: met reclame is per wedstrijd zo'n 3 tot 3,5 ton terug te verdienen, terwijl de NOS naar zijn zeggen 6 tot 9 ton betaalt. Talpa haakt daarom vaak op voorhand af. Ook tv-veteraan Fons van Westerloo noemt de concurrentiepositie niet evenwichtig.

     

    Eredivisierechten opnieuw onder de hamer

    Op de achtergrond speelt de naderende grote biedingsronde. De NOS heeft de samenvattingsrechten van de Eredivisie via Eredivisie Media & Marketing tot en met het seizoen 2026/2027. De rechten voor de jaren daarna komen de komende maanden op de markt, waarmee de discussie over publiek geld en sportrechten opnieuw op scherp komt te staan. De weerstand tegen hoge uitgave voor sportrechten groeit ook binnen de NPO. Hierdoor kan de aankomende biedingsstrijd voor deze samenvattingsrechten worden gezien als de nieuwe koers die NPO de komende jaren gaat varen met het eigen sportaanbod. Dit bepaalt dan ook de toekomstige koers van NOS Sport.

    NOSNPOsportrechtenuitzendrechtenEredivisiepublieke omroepTalpaChris WoertsStudio Sportbelastinggeld

    Reacties

  1. Interview

    • *

      Vivienne van den Assem

      Nederland met vakantie

      Vivienne van den Assem presenteert Nederland met Vakantie. Dat is, zeg maar, een mix van Hart van Nederland, RTL Boulevard, Campinglife en MAX Vakantieman.
      Reacties0 reactie(s)

    Veronica Superguide