Programmaraad Hilversum geeft TV5 Monde en Brava NL hoogste prioriteit

De Programmaraad in mediastad Hilversum hanteert bij de advisering het in de Mediawet genoemde beginsel dat er een pluriform pakket wordt samengesteld, waarbij rekening wordt gehouden met de onder de bevolking levende voorkeuren. De programmaraad heeft hiertoe categorieën zenders benoemd, op basis waarvan die pluriformiteit wordt gewaarborgd. BravaNL valt onder maar liefst vijf van deze categorieën en behaalt daarmee in Hilversum samen met het Franse TV5 Monde de hoogste score.
De Hilversumse programmaraad gaat daarom deze beide zenders adviseren aan kabelmaatschappij UPC. Deze wordt dan verplicht deze programma's in Hilversum alsnog via het analoge kabelnet aan te bieden. De mening van de Hilversumse programmaraad staat volstrekt op die van UPC zelf omdat UPC zelf deze zenders niet interessant voor doorgifte (en ook geen zin heeft in het doorberekenen van de gevraagde doorgiftevergoedingen naar de abonnee) vindt blijkens het ontbreken van deze programma's in het aanbod van UPC Digitale Televisie.TV5 Monde Europe blijkt echter vooral voor educatief gebruik bijzonder geliefd te zijn en speelt dan ook een hoofdrol in het Nederlands onderwijs, en daarmee zelfs uiteindelijk in de internationale economie waar het gaat om talenkennis en het toepassen daarvan in de handel of andere contacten tussen Nederland en Franstalige (buur)landen. Daarnaast blijkt wanneer men meningen inventariseert onder een wat meer intellectuele doelgroep, vaak werkzaam in de media, dat TV5 Monde Europe zeer geliefd is wegens de unieke Franse korte en lange films die de zender brengt en waarvoor deze ook veel kosten maakt om ze als extra service te voorzien van Nederlandstalige ondertiteling.
Ook met haar oordeel over Brava NL, een Nederlands initiatief uit commerciële hoek dat uitsluitend klassieke muziek en opera's van internationale en Nederlandse bodem brengt, wijkt de Hilversumse programmaraad niet af van de meeste andere programmaraden die moeten zorgen voor een zo divers mogelijk tv-aanbod voor de kabelabonnee. Ook in Rotterdam e.o., Amsterdam e.o., Gelderland en Flevoland wordt er zo door de programmaraden over gedacht. Bijgevolg van de adviezen is wel dat TV5 Monde en Brava NL uitsluitend in analoge modus zijn te ontvangen voor wie via UPC televisie kijkt. De programmaraden kunnen UPC nog altijd niet tot digitale doorgifte dwingen van welke omroep dan ook omdat zij daartoe geen wettelijke bevoegdheden bezitten.










