Landelijk dekkend glasvezelnetwerk verplichht: ‘Moet Ziggo binnen tien jaar over naar glasvezel?’

De Europese Commissie wil Europese landen uitstel geven voor het beschikbaar hebben van een landelijk dekkend glasvezelnetwerk. Een dergelijk landelijk netwerk zou voor 2030 gerealiseerd moeten zijn. Het voorstel is nu om dit uit te stellen tot 2035. Aan dit uitstel zouden dan enkele voorwaarden verbonden zijn.
Koper in de ban
Europese lidstaten moeten in 2029 inzichtelijk maken hoe zij in de jaren daarna kopernetwerken vervangen voor een ‘geavanceerd netwerk’. De Europese uitleg van deze term is niet gunstig voor Ziggo. Met een ‘geavanceerd netwerk’ bedoelt de Europese Commissie namelijk glasvezel of 5G. Dit betekent dat coaxnetwerken zoals dat van Ziggo onder de noemer kopernetwerken vallen. Dit ondanks dat de downloadsnelheid via het Ziggo-netwerk nu en zeker in de toekomst na het opwaarderen naar DOCSIS 4 multigig internetsnelheid kan leveren. Dit is sneller en stabieler internet dan 5G FWA internet zoals Odido nu levert met Klik&Klaar.
Investeren
VodafoneZiggo heeft onlangs een investering van een miljard euro aangekondigd in het coaxnetwerk van Ziggo, dat naar DOCSIS 4 wordt opgewaardeerd. Of het nieuwe voorstel van de Europese Commissie verandering in deze investering gaat brengen dat is niet duidelijk. Het Ziggo-netwerk gebruikt voor een groot deel glasvezel. Alleen het laatste deel van wijkkast naar huisaansluiting is nog coax. Dit stukje coax is in sommige delen van verzorgingsgebied meer dan 40 jaar oud.
Mogelijkheden
Het verglazen van het coax naar glasvezel kost VodafoneZiggo miljarden euro's. Overname van een inmiddels bestaand glasvezelnetwerk zoals dat van Delta Fiber of Open Dutch Fiber kan ook een optie zijn voor VodafoneZiggo. De overname van glasvezelnetwerken staat op dit moment echter in de ijskast door de Autoriteit Consument & Markt (ACM). De toezichthouder is al langere tijd bezig met een onderzoek dat uiteindelijk moet leiden tot een oordeel over de overname van 200.000 glasvezelaansluitingen van Delta Fiber door Glaspoort. De toezichthouder kijkt kritisch naar deze overname omdat Glaspoort een joint venture is van KPN met pensioenfonds ABP. De onderbouwing van het uiteindelijke eindoordeel van de ACM is belangrijk voor mogelijke andere overnames van glasvezelaansluitingen.
Update: titel artikel aangepast










