'Ziggo en KPN maken internet in Nederland te duur'

De Nederlandse en Belgische consumentenbelangenorganisaties Consumentenbond en Test Aankoop deden onderzoek naar de prijs van internetabonnementen in Europese landen. De Belgische onderzoekers van Test Aankoop onderzochten de abonnementsprijzen van internetaanbieders in acht Europese landen voor een internet-only abonnement met een internetsnelheid van minimaal 100Mbps. In Nederland wordt hiervoor gemiddeld 41 euro betaald. In België ligt de prijs zelfs nog zeven euro duurder en komt op 48 euro uit. Spanje is met een gemiddelde prijs van 25 euro het goedkoopst. Ook in Frankrijk is internet met een gemiddelde prijs van 27 euro goedkoop.
Nederland
Consumentenbond deed hetzelfde onderzoek naar internet-only abonnement met een minimale snelheid van 100Mbps bij twintig Nederlandse internetaanbieders. Daarbij werd rekening gehouden met eenmalige en vaste kosten, zoals aansluitkosten en maandelijkse bijdragen voor apparatuur. KPN is het duurste. Bij KPN bedrijfsonderdeel XS4All moet het meeste betaald worden, namelijk €47,65 per maand. Solcon volgt op korte afstand met €46,75 per maand. KPN is onder het eigen merk met €45,40 per maand de nummer drie duurste internetaanbieder in Nederland. Ziggo is iets goedkoper dan KPN. Budget is met 29 euro de goedkoopste Nederlandse internetaanbieder.
Eigen netwerken
Ziggo en KPN zijn de enige twee bedrijven die in Nederland beschikken over een vrijwel landelijk netwerk. Beide bedrijven leveren in bijna zes miljoen huishoudens internet. Mede door deze situatie bepalen beide aanbieders in grote mate in Nederland de gemiddelde prijs van een internetabonnement.
Steeds duurder
Sandra Molenaar, directeur Consumentenbond, vreest dat internet steeds duurder wordt: "KPN en Ziggo hebben het netwerk grotendeels in handen, dus zij beheersen zo’n beetje de markt. Echte concurrentie is er veel te weinig. En dat is slecht voor consumenten."