Frankrijk krijgt HDTV via DVB-T
In Frankrijk zijn de voorbereidingen in gang gezet om op korte termijn vier HDTV-zenders te gaan uitzenden via aardse digitale televisie (DVB-T).
11 september 2007
comments 0

Het gaat hier om een gecodeerd betaalkanaal van de Canal+ Group, Canal+ HD, en drie ongecodeerde kanalen. Dit zijn TF1-HD, M6-HD en Terranova-HD. Opvallend is dat TF1-HD en M6-HD via DVB-T wel ongecodeerd zullen gaan uitzenden, terwijl ze via de satelliet gecodeerd uitzenden in het zenderpakket van CanalSat France op de Astra1-positie.
De reden hiervoor ligt in de uitzendrechten. TF1 en M6 beschikken voor diverse series, films, sportevenementen en formats van programma’s over de uitzendrechten binnen Frankrijk. Via de satelliet zijn de zenders TF1-HD en M6-HD echter ook buiten Frankrijk goed te ontvangen. Om de uitzendrechten te beschermen dient de satellietuitstraling van deze zenders daarom gecodeerd te worden. Op deze manier kunnen TF1 en M6 voldoen aan hun contractuele plicht om ervoor te zorgen dat deze programma’s alleen in Frankrijk te zien zijn.
In het geval van DVB-T hoeft men deze codering niet te gebruiken: het bereik van de aardse digitale zenders zal alleen het Franse grondgebied bestrijken, enkele grensgebieden daargelaten. Hierdoor kan men de HD-zenders zonder betaling en ongecodeerd aan de Franse televisiekijker aanbieden.
Dezelfde problemen met uitzendrechten spelen in alle andere Europese landen. Zo dienen de Nederlandse en Vlaamse publieke en commerciële zenders via de satelliet gecodeerd te worden uitgezonden. In Duitsland en Engeland heeft men andere methoden om de uitzendrechten van aangekochte programma’s te beschermen.
In Duitsland voorziet men (bijna) alle anderstalige programma’s van een Duitstalige nasynchsonisatie. Engeland heeft voor satellietverspreiding een afspraak met satellietoperator SES-Astra gemaakt dat een bepaalde beam van voor de Engelse markt bestemde satelliet is uitgericht op het Verenigd Koninkrijk. Gelukkig voor de Nederlandse satellietkijker bevindt Nederland zich in het grensgebied van deze gerichte beam, zodat de ongecodeerde Engelse kanalen ook hier relatief eenvoudig via de satelliet kunnen worden ontvangen.
DVB-THDTVFrankrijkcodering









