Nieuwe technieken ingezet in strijd illegale IPTV

In diverse Europese landen wordt de strijd tegen illegale IPTV in hoog tempo opgevoerd. Vooral in Zuid-Europese landen als Italië en Spanje worden met enige regelmaat acties ondernomen tegen abonnementsverkopers en servers die de illegale streams huisvesten. Dit lijkt ook hard nodig, want onderzoeksbureau Sandvine schat de jaarlijkse wereldwijde schade door illegaal kijken voor de provider- en entertainmentindustrie op maar liefst 40 miljard euro.
Technieken
In de strijd tegen illegale IPTV worden nieuwe technieken ingezet. Tot voor kort kon er weinig worden ondernomen tegen gebruikers van de illegale abonnementen, maar technologische ontwikkelingen brengen daar verandering in. Zo worden er digitale watermerken toegevoegd aan sportstreams. Op deze manier werd vorig jaar een groot illegaal netwerk met 22 miljoen gebruikers op zwart gezet. Door onder meer realtime netwerkdetectie en netwerkanalyse kunnen Ziggo, KPN, Odido en andere internetproviders wereldwijd het kijken tot op gebruikersniveau opsporen. Daarbij kunnen legale en illegale IPTV-streams van elkaar worden onderscheiden.
Spel
Illegale televisie via internet is al meer dan 20 jaar een doorn in het oog van providers. Dit begon met de komst van de Dreambox satellietontvanger. In deze hele periode is er een kat-en-muisspel geweest tussen internetcriminelen en providers, waarbij de criminelen vaak als winnaar uit de bus kwamen. Dit heeft vooral te maken met de lage pakkans voor gebruikers van de illegale dienst. Het animo om gebruikers van illegale IPTV actief op te sporen en te bestraffen was altijd laag, maar momenteel is op dit punt een kanteling zichtbaar. In steeds meer Europese landen verschuift de prioriteit naar op het opsporen en bestraffen van de gebruiker.