Programmaraad Friesland verplicht UPC tot niets
Programmaraad Friesland (UPC) heeft een nieuw advies afgegeven voor 2011-2012. Slam!TV, Brava NL & TV5 Monde maken weinig kans op doorgifte van hun zenders omdat het advies UPC tot geen enkele wijziging verplicht.
11 januari 2011
comments 0

De voorzitter van de programmaraad liet onze redactie recent weten dat er vorig jaar veel verzoeken waren gekomen voor opname van NDR (de 'Duitsland 3 voor Nedersaksen/OstFriesland), de dichtstbijzijnde Duitse regio voor Friesland in het kabelpakket. De programmaraad had daar vorig jaar veel verzoeken voor gehad van abonnees via email, telefoon en openbare vergaderingen. Reden is dat veel Friese kijkers vinden dat de NDR een interessante zender is voor hen. De andere kabelmaatschappijen in Friesland (Kabel Noord en Ziggo) bieden NDR aan in het digitale pakket maar UPC haalde de zender NDR eerder uit het digitale aanbod en biedt alleen nog maar WDR aan in haar landelijke digitale pakket. Redenen zijn dat UPC keuzes moet maken binnen de capaciteit voor het digitale SD-pakket.
Als gevolg van dat advies voor NDR in het basispakket verwijderde UPC namelijk andere zender uit het analoog (standaard) pakket en dat was nu toevallig TV5 Monde. En die zender is op het UPC-deel van de kabel in Friesland dus geheel niet meer te ontvangen sinds juli 2010. Volgens de programmaraad heeft UPC wel beloofd om haar best te doen de verdwenen zender weer terug te halen. De programmaraad heeft daar veel boze reacties van abonnees over gehad die uit culturele interesse of om educatieve redenen doorgifte van TV5 Monde van essentieel belang achten. De raad had de positie van die zender in het standaard deel van het advies (plek 18) onaangetast gelaten ten opzichte van voorgaande jaren en doet dat voor 2011-2012 ook.
De enige wijzigingen in het advies (standaardpakket) voor 2011-2012 zijn om MTV en TMF door respectievelijk BravaNL en SLAM!TV te vervangen. Daarmee behalen de mediaondernemers Jur Bron en Gerard Ardesch echter géén directe victorie richting UPC want de kans is klein dat UPC de zender zal doorgeven zonder wettelijk advies voor het basispakket. Toch zien de eigenaren van de zender het enigszins zonnig in en noemen het 'voorhands een van de eerste zegeningen' omdat ze totnutoe zelfs nooit genoemd werden. Ook aanbieder Slam!TV lijkt vooralsnog achter het net te vissen in Friesland want ondanks dat TMF 'verdwijnt' wordt die plek vrijwel zeker automatisch al ingenomen door Nickelodeon. Alle boze TV5 Monde aanhangers die op een openbare vergadering van de programmaraad zich duidelijk hebben laten horen, komen echter waarschijnlijk ook van een koude kermis thuis. Met het adviseren van TV5 Monde buiten het verplichte pakket is de kans dat UPC zomaar TV5 Monde weer gaat doorgeven eerder zeer klein dan groot te noemen.
UPC was alleen verplicht geweest TV5 Monde weer op te nemen in het analoog aanbod indien deze binnen de 1e 15 zenders in het advies had gestaan. Ondanks dat Programmaad Friesland-UPC de kwestie TV5 een blok aan het been vond heeft de raad dit blok dus kennelijk opzijgeschoven. Wie TV5 Monde zal willen ontvangen in dit deel van Friesland is dan waarschijnlijk ook voorlopig aangewezen op schotelontvangst of aanbieders via een DSL netwerk. BravaNL is verder ook niet (digitaal) via UPC te ontvangen. Slam!TV is dat wel in het digitale pluspakket Music Zone.
Brava NLTV5 MondeFrieslandProgrammaraadUPCNDR









